День пам’яті жертв Голокосту: про що ми точно маємо пам’ятати?

Сьогодні, 27 січня,  у світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Голокост – це  переслідування та масове винищення нацистами євреїв під час Другої світової війни. Жертв знищували лише за етнічну приналежність, їх заганяли в гетто, відправляли до газових камер. На українських землях більшість єврейського населення загинуло від куль у протитанкових ямах.

«Акції зачисток» уперше проводилися айнзацгрупами на території окупованої Галичини. Протягом тижня внаслідок погромів, ініційованих нацистами, у Львові загинули 6000 євреїв. «Остаточне вирішення» призвело до знищення євреїв Галичини у таборах і гетто Тернополя, Дрогобича, Борислава, Сколе, Стрия та ін. міст. Загалом загинуло 610 000 євреїв.

На території Наддніпрянської України в 20-х числах липня айнзацкоманда 5 айнзацгрупи С розстріляла 1400 уманських євреїв.

Масовою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. Масові розстріли тут розпочалися відразу після вступу нацистів до Києва. Від 27 вересня відбувалися щоденні масові розстріли євреїв – військовополонених і цивільних громадян. Їх пік припадає на 29 – 30 вересня, тривалість – щонайменше до кінця жовтня 1941 р. За цей час загинуло 33 771 осіб. До кінця вересня 1943 р. Бабин Яр продовжував залишатися місцем регулярних розстрілів і захоронень. Бабин Яр – некрополь для більше ніж 100 000 цивільних громадян та військовополонених.

Страхітлива політика терору проти євреїв в окупованій Україні знищила їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту. Жертвами Голокосту стали понад 1,5 млн осіб.

Місця найбільших масових страт євреїв в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) ‑ близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв. Чому ми не повинні забути про ці події? Каже історик Руслан Забілий.

“Закриваючи очі і переслідуючи свої меркантильні інтереси ви прикладаєтесь певною мірою до трагедії, що відбулася і може відбутися знову. Російсько-європейське прикордоння, Прибалтика – це країни пострадянського простору, які перебували у цій системі. Вони маленькі і перші будуть під ударом. І тут питання, чи захистять їх інші, більші і могутніші країни? Чи пожертвують ними? Наше майбутнє напряму залежить від того, як ми оцінюємо минуле і чи винесли правильні уроки”

Руслан Забілий, історик, дослідник УПА

Генеральна асамблея Організації об`єднаних націй прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію, у якій сказано, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року.