В Україні з 1 серпня запрацював ринок газу для населення

З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу для населення, тепер клієнт сам може обирати постачальника, залежно від ціни та сервісу. Також це означає, що держава більше не регулює ціни на газ для побутових споживачів.

Як поінформувала «Економічна правда», після запуску ринку набули чинності дві принципові зміни. Перша – відтепер населення може вільно змінювати постачальника. Це можна було робити ще з 2015 року, однак раніше регульована ціна майже завжди була нижчою за ринкову.

Ціни на газ формуватиме ринок, тому буде сенс у пошуку постачальника, який запропонує найкращу ціну за свій сервіс. До того ж, напередодні регулятор суттєво спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого, що має спростити життя споживачів.

Друга зміна стосується саме ціни на газ, яка відтепер буде ринковою. В Україні впродовж останніх років існували дві ціни на газ. Ринкова ціна діяла для промисловості, вона залежала від котирувань на європейських хабах і встановлюється щомісяця. Для населення діяв механізм ПСО (покладання спеціальних обов’язків –система, яка мала забезпечити кожного споживача газом, – ред.) , який декілька разів змінювався.

Спочатку ціну фіксували на одному рівні на певний період – такий механізм був актуальним, коли ціни на світовому ринку були високими, а згодом вартість почали визначати за формулою «вартість газу на європейському хабі + доставка до України». Цим займався «Нафтогаз», що оприлюднював ціну 22 числа кожного місяця.

Відтепер ціни на газ як для промисловості, так і для населення прирівняли до європейських і, залежно від ситуації на ринку, вартість ресурсу може суттєво зростати чи знижуватися.