Всенародне опитування, анонсоване президентом, може зірвати вибори

Комітет виборців України занепокоєний ініціативою Президента України Володимира Зеленського проводити всенародне опитування у день голосування на чергових місцевих виборах 25 жовтня. Про це йдеться на сайті КВУ.

Там наголосили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом України. КВУ нагадує, що на початку вересня схожі ініціативи вже розглядалися у Верховній Раді, однак не були прийняті. 

«Станом на сьогодні є незрозумілим, які саме юридичні механізми можуть бути використані для проведення таких опитувань: хто проводитиме опитування, як визначатимуться питання, як відбуватиметься процедура голосування, опитування проводитиметься в приміщеннях виборчих дільниць чи за їх межами, які юридичні наслідки матимуть результати опитування», –  йдеться у повідомленні.

У КВУ кажуть, що залучення до проведення опитування членів дільничних виборчих комісій суперечитиме чинному законодавству. До дня голосування залишається 12 днів, тож будь-яке додаткове навантаження на членів комісій потенційно може заблокувати виборчий процес.

Крім того, зазначили у Комітеті виборців, варто врахувати, що загалом проведення подібних опитувань вимагає серйозної підготовки, в тому числі, щодо роз’яснювальної роботи серед громадян. Виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники та опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. У теперішніх умовах дотримання цих базових правил є неможливим і може розглядатися як маніпулятивна технологія та спроба впливу на результати голосування, зазначили у КВУ.

Нагадаємо, що сьогодні, 13 жовтня, президент Володимир Зеленський анонсував всенародне опитування у день виборів.