Степан Поплавський, водій трамваю із 38-річним стажем: “У нашій роботі романтика трапляється щодня”

Щотижня радіоведуча Дар’я Бура спілкується з людьми, у яких,  зазвичай не беруть інтерв’ю. Але ми уже не уявляємо наше звичне життя без їхньої щоденної праці. Гість проєкту «Люди» на Радіо Перше – водій трамваю із 38-річним стажем Степан Поплавський.

Пане Степане, чи є у вас улюблена історія, пов’язана із трамваєм у Львові?

– Найулюбленіша історія – про те, як я познайомився зі своєю майбутньою дружиною. Вона вже працювала, а мене призначили до неї на стажування. На третій день знайомства ми почали зустрічатися – пришвидшилися, як трамвай.

Як ви обрали цю професію і наскільки це було престижно тоді?

– Коли я приїжджав до Львова з батьком, він завжди сідав на “одиничку” і мені подобалося їхати трамваєм – дзеленчить, контролери, водій… Тоді водії їздили у формі і дуже гарно виглядали. Так мені запало в душу. Але після закінчення училища я пішов працювати на сірчаний комбінат у Новому Роздолі. Якось мені на очі потрапила газета “Вільна Україна”, а в ній оголошення про набір на курси водіїв трамваїв і тролейбусів. Я зробив вибір, приїхав і мене прийняли. Хотів бути саме водієм трамваю, хоча мене і відправляли на водія тролейбусу, мовляв, я чоловік, там кермо, це престижніше. Але я прийшов вчитися саме на трамвай. Два з половиною місяці тривало навчання і два місяці практики – стажування на трамваї без пасажирів. Потім – трамвай з пасажирами, приймають екзамен на знання правил дорожнього руху, технічного стану транспорту. І коли все здаєш – ти водій трамваю.

Коли ви сіли за кермо, чи у трамвая це інакше називається?

– Я вперше сів за кермо. У нас кажуть “за ручки” –  тоді в нас були німецькі трамваї з кермом. Люди дивувалися: “Як ви повертаєте такий важкий трамвай ?”. Вони думали, що ми тим кермом повертаємо вправо-вліво. А насправді, трамвай йде по рейкам, він повертає сам. Водій тільки регулює швидкість, хід, гальмо і переводить стрілки.

Тож яким було перше відчуття, коли ви вперше сіли за кермо трамваю?

– Перша думка була: “Все, мрія збулася!”. Мені так подобалося, що я не хотів виходити з-за керма. Мене інструктор виганяв, він мав п’ять чи шість стажерів, а я хотів їздити за всіх. У нас на учбовому трамваї були інші інструктори, бо коли стажувався з пасажирами, то стажування проходило у майбутньої дружини.

Чи сильно відрізняється кермування трамваю від кермування великою машиною чи від тролейбусом?

– У трамваї потрібно дуже добре знати бокові інтервали. Ви не можете звернути ні вправо, ні вліво, вас тримають рейки. А машиною можна звернути. Водій трамваю повинен бути уважним. Ми повинні дивитися на рейки, контактний провід, тротуар, дороги. Очі нас повинні бути попереду, збоку, позаду.

Окрім вашої особистої романтичної історії, які ще історії траплялися?

– Якщо ви виїжджаєте у першу зміну – романтика у всьому. Люди йдуть зустрічати сонце. Коли ми виїжджаємо з парку, по Городоцькій, на зустріч виходить велике сонце. Це захоплююче !

Степан Поплавський, водій трамваю із 38-річним стажем

Чи не набридає стільки років прокидатися так рано, їздити тими самими маршрутами ?

– Якби мені набридло, я б звільнився. А ще – людина втягується, я вже прокидаюся автоматом, без будильника, щоб на роботу привезти тих людей, які зі мною мають їхати. Щоразу в мене інші пасажири, інші водії автомобілів, інші пішоходи. Мені здається, що я їду не по колу, а десь далеко-далеко.

О котрій годині починається ваш робочий день?

– Перший трамвай виїжджає о 5:40. У нас є розвозка (розвезення працівників, – ред) на роботу і після роботи. Ми встаємо о 4:00 – якщо на другу розвозку. Якщо на першу – потрібно вставати о 3:15. Водій працює не більше десяти годин, сім-вісім за нормами законодавства. Перед роботою у нас обов’язково відбувається медогляд, міряють тиск. Якщо він більший за норму – не допускають до роботи, направляють до лікаря. Кожного року ми проходимо медичну комісію. Це дуже відповідальна робота, бо за спиною у нас пасажири.

Що вам найбільше подобається у спілкуванні з пасажирами?

– Коли воно проходить у доброму напрямку. Але буває різне. Буває люди “вибухають”, транспорт у нас не завжди регулярно ходить, бувають корки, поломки. Деякі люди реагують емоційно, а хто крайній? Водій.

Як себе опановувати, коли хтось з самого ранку зіпсує настрій?

– Я собі вигадав – порахувати до десяти і з десяти до одинички.

У Львові водієві трамваю потрібно мати особливо міцні нерви вузенькі вулиці, водії автомобілів, які паркуються на колії, пішоходи, які перебігають дорогу, об’їхати не можна…

– Якщо, наприклад, корок, ми ж нічого не можемо зробити. Я оголошую у мікрофон: “Пасажири, хто поспішає, будь ласка, на передні двері, я випущу”. Я помітив, що якщо людині пояснити, то один з тисячі не зрозуміє, а решта зрозуміє.

Чи є щось, що вас дратує в роботі?

– Всередині мене дратують корки, поломки трамваїв, місцями погані рейки. Хоча, думаю, вже 90% відремонтували, оновили. Але на вулиці Вітовського, як трамвай “екає”, так і я всередині “екаю”. Мені боляче за цей трамвай.

Які зміни відбулись за 38 років вашої роботи ?

– Коли я прийшов, трамвай був перспективним. До 90-х років. Потім у нас був спад, випуск впав до 30 одиниць. Тепер знову почався підйом. Дороги ремонтують, змінили всі стрілки-переводи, зробили капітальний ремон трамваїв, зробили комфортні кабіни для водіїв, поставили кондиціонери. Я би сказав, що керівництво міста повернулося обличчям до водіїв трамваїв. Наростає випуск рухомого складу. Ми вже випускаємо понад 70 одиниць, планується до 100. Трамваї, які приходять з Німеччини, в хорошому стані, зимою є опалення в салоні, влітку – вентиляція. Головне, щоб нам не заважали. До речі, смуги для трамваїв зробили. Наприклад, на вул. Франка, для “вісімки” – прекрасно. Також – водії автомобілів стають більш дисциплінованими. Трамваї збільшують швидкість руху приблизно на 10 хвилин. Тепер пасажир добирається з пункту А до пункту Б скоріше.

Як водієві трамваю прорахувати час кругового рейсу, якщо часто трапляються корки?

– У нас є спеціальна служба руху, яка в електронному вигляді прораховує. Вони їдуть за маршрутом і прораховують час для графіку. Ми можемо їхати дві хвилини пізніше, а потім – одну хвилину швидше. Водії трамваїв можуть самі вмикати світлофори. Особливо трамвай № 2 і № 6. Думаю, пасажири також помітили, якщо 4 і 8 трамваї постоять трохи в корку, то потім можуть нагнати час.

Як відбувається кар’єрне зростання водія трамваю?

– Ми запрошуємо знайомих, які дійсно хочуть працювати. Людина вчиться, отримує ІІІ-й клас, норму годин, людина працює півроку і отримує ІІ-й клас та більшу зарплату. Так само відбувається і з І-м класом, але для цього потрібно пропрацювати не менше трьох років. Цю роботу треба любити, інакше, ви довго не протримаєтеся.

Якими рисами повинна володіти людина, яка хоче водити трамвай?

– Терпінням повинна володіти. Вміти себе стримати, не “вибухати”. В гарячці робляться погані речі, треба подумати, зупинити себе. Водії трамваю точно повинні знати правила дороднього руху, рухомий склад від А до Я. У нас є інструкція, яку повинні знати всі водії, бо її незнання може призвести до жертв. Трамвай має 20 тон, гальмівний шлях дуже великий. Особливо, коли на рейках “юзовий стан” – такий чорний наліт, як для автомобілів ожеледь – колеса зупиняються, а трамай летить.

А пасажирам як поводитися?

– Пасажири дуже смітять, малюють по дверях і вікнах маркером – я би просив відноситися бережніше до нашого рухомого складу. Ми стараємося зробити комфортніші умови перевезення, але давайте будемо дружними !

Про що ви мрієте в контексті роботи?

Я починав їздити на трамваї №1179, це найдовший у Львові трамвай. Зараз він на профілактичному ремонті. Хочу на цьому трамваї проїхати по першому маршруту, як відкриють вул. Степана Бандери – Вокзал-Пасічна.

Розмовляла Дар’я Бура